www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

Evrime inanır mısınız? (Lütfen cevap verin.)

Paylaş

BsrBzts
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 7
    Katkı Puanı : 27

Evrime inanır mısınız? (Lütfen cevap verin.)

Mesaj tarafından BsrBzts Bir Paz Mayıs 22, 2016 1:03 pm

Forumda daha önce de belirttiğim gibi dinlere inanmakta zorlanıyorum.Deizm gayet mantıklı geldi.Araştırmama rağmen cevap bulamadığım iki soru sormak istiyorum.
    Deizm'de Havva ve Adem mi vardır yoksa evrime mi inanılır?
    Deizm'e göre evrenin oluşumu bing bang ile mi gerçekleşmiştir?
    HicBitmeyenAkbil
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 26
    Katkı Puanı : 60

Geri: Evrime inanır mısınız? (Lütfen cevap verin.)

Mesaj tarafından HicBitmeyenAkbil Bir Çarş. Mayıs 25, 2016 12:45 am

Şahsen ben inanıyorum.
    [size=32]Homo sapiens sapiens başta olmak üzere ilk insan diye bildiğimiz topluluktan önce gelmiş birçok topluluk var. Sadece vücut kısımları, uzuvları evrimleşmiş ki bu islam'da da yer alan bir ifade. Kuran adem ve havva demez de ademler ve Havvalar der mesela.. Yine islam inancında balçık olayı da evrimi doğrular.[/size]
    [size=32]Müslüman değilim tabi ki ama her dinden, her parçadan evrimi doğrular nitelikte ayetler bulmak mümkün. İnsan topluluklarından ilk primatlara kadar da buna inanıyoruz. Yani evet, var.[/size]
    [size=32]Richard Dawkins okumadıysan tavsiyem gen bencildir ile başlayabilirsin mesela. Kafandaki karışıklıklar gidecektir Smile..[/size]
    HicBitmeyenAkbil
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 26
    Katkı Puanı : 60

Mesaj tarafından HicBitmeyenAkbil Bir Çarş. Mayıs 25, 2016 5:50 pm

Başka deistlerin ifadeleriyle hareket etme derim. Bu senin kararın ve yolunu sen çizeceksin. Bu konuda aydınlanmak için evrim, bigbang ve evren ile ilgili tonlarca kitap, belgesel bulabilirsin. 
    Mesela Hawking'in her şeyin teorisi güzel ve çekici bir başlangıç olabilir. Evrimbilimcilerin tonla kitabı var ama Richard Dawkins'in ifadelerini daha etkili buluyorum.. Haricinde yaratılışçı yazarlar da okuyup iki fikri kafanda kıyaslaman yolunu netleştirecektir. Ama saçma yazarları okumamaya bak. Mesela Evrim Aldatmacısını beş, on kere okumuş biriyim ama o kadar tutarsız ve gereksiz ifade var ki kafa bulandırmaktan başka bir şeyi yok..
    Ha bir de tv'lerde izlediğimiz tartışmalar. Çok fazla var. Tahmin edebileceğinden fazla sansürsüz evrim teorisine dair tartışmalar var. Yaratılışçılardan da Caner Taslaman etkilidir mesela.. Bir de evrime dair Celâl Şengör'ü az kurcala derim...
    Ha, bana sorarsan evrime inanıyorum. Primatlar, topluluklar, kökenler, farklılaşmalar, doğal seçilim beni bu konuda ikna etti..
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 81
    Katkı Puanı : 197

Mesaj tarafından Zeus2 Bir Ptsi Mayıs 30, 2016 12:39 am

Deist biri evrime yada yaradılışa inanabilir. Bu kendi tercihi.

Sponsored content

Mesaj tarafından Sponsored content

Forum Saati Paz Nis. 30, 2017 6:10 am